5n1k - Amacım ve Hedefim NE?


Amacım ve Hedefim NE?

Bu paragraflar kampanya dosyamın ilk satırlarından:Neden gazete ilanı vermeye CESARET ettim?

En az 7 senedir çeviri işi ile uğraşıyorum. Uluslararası projelerde 2.5 yıllık proje müdürü asistanlığının yanı sıra bir eğitim kurumunda yaklaşık 6 aylık stajyer öğretmenlik tecrübem var. Buna rağmen iş bulamıyorum.


Ne Zaman Karar Verdim?

Aralarında Apple‘ın da bulunduğu pek çok firma ile olan mülakat süreçlerini başarıyla tamamlamama karşın; ya pozisyon durduruldu ya da işi benim yerime son anda bir başkasına verdiler. Her bir firma ile olan görüşme sürecimiz ise yaklaşık üç ay sürdü. En son geçtiğimiz hafta bir firmadan RED değil pozisyon dondurulmuştur haberini alınca bu kararı aldım.


NASIL Hayata Geçirdim?

İÜ PR mezunuyum, geçtiğimiz yıl ayrıca Sosyal Medya üzerine uzmanlık eğitimi aldım (Marmara Üni. / BMI >> burslu). Üniversite hayatım boyunca öğrendiklerimi nasıl pratiğe dökerim diye kendime sordum.

Benim gibi iş bulamayan 3 milyon kişinin sesine nasıl ses olabilirim diyerek çalışmalara başladım. Aklıma Usta çırak ilişkisi geldi. Bu noktadan hareket ederek yapabileceklerimin ayrıntılı listesini çıkarttım. Neticede ortaya sosyal farkındalık yaratmayı amaçlayan bu kampanya çıktı.

Büyük bir bütçem olmadığı aynı zamanda da ekonomik sıkıntı da çektiğin için #UstamıArıyorum şeklinde ilan verirsem ulusal medyada haber olabileceğimi düşündüm. 360 derece olacak şekilde ilk kez kış aylarında kampanyayı tasarladım ancak halen görüşmelerim sürdüğü için cesaret edemedim.

Geçtiğimiz hafta bir pozisyon daha dondurulunca herkesin gerçekten bu sıkıntıyı yaşadığından daha da emin olarak o cesareti kendimde buldum ve Hürriyet İK’ye o malum ilanı verdim.


Arkamda KİM var ?

Çevremden ilginç şeyler duyuyorum.

Kesin arkasında bir firma var. Kesin arkasında bir holding var. Kesin yaptıklarında samimi değil. Kesin bir firmanın viral kampanyası bu!

Hayır !

Açık açık ifade ediyorum ki bunların hiçbiri doğru değildir. Arkamda ne büyük bir firma var, ne bir siyasi oluşuma tabiiyim, ne de viral olmak yada amiyane tabirle şov peşindeyim. Niyetim benim gibi milyonların sesi olup herkesin kendi mesleğini yapabilmesi için birilerinin bizlere USTA olmasını sağlamaktan öte bir şey değildir. Bu niyetim belirginleşsin diye de imza kampanyası açtım ve şu an 118 kişi ben de #UstamıArıyorum diyerek kampanyamızı imzaladı.

Desteklerinizi Bekliyorum.

Hedefim asla kendi başıma iş bularak kenara çekilmek değildir. Ustamı bulduğumda onlarla gerçekleştirmek istediğim Sosyal Sorumluluk projelerim var. Çünkü diplomalı İşsizlik büyük bir sorundur.

Niçin herhangi bir firma, bir holding, bir STK; Meslek Lisesi Memleket meselesi şeklinde bir proje ile çıkarak sesimize nefes olmasın ki? Ben ve benim gibi arkadaşlar bu projede hem de ücret almadan stajyer olarak çalışmasın ki? Bu çok mu zor?

Belirttiğim üzere düşüncelerim herkes içindir. Bu yüzden her kesimden desteklerinize ihtiyacım var.

Bu meselenin çözümü için Nerede olmalıyız?

Bu siyaset üstü bir meselesidir. Ak Partisi, CHP’si, MHP’si, HDP’si diğerleri ile Sanayicilerimiz, İşadamlarımız bu gerçek meselenin yani işsizlik sorunun önüne eğilmelidir. Destek çağrım sadece bir zümreye değil herkesedir.

Sesime nefes olarak Ben de #Çırağım Ben de #UstamıArıyorum der misiniz?

Gelin başka bir yerde değil memleketimizde, yapalım bunu. Hep birlikte el birliğiyle daha güzel bir Türkiye İnşa edelim. yaşamak için yaşatmak için…

Saygı ve sevgilerimle

Emrah BAYILDIRAN,  Çırağınız

Emrah Mentoruyla Nasıl mı Yetkinleşecek?

4 Responses to 5n1k - Amacım ve Hedefim NE?

 1. Mesut Yüksel diyor ki:

  Emrah Bayildiranin bu hakli mucadelesine destek veriyorum.Cunku bu mucadele artik kisisel olmaktan cikarak kitlesel bir mucadeleye dönüşmüştür.

  • emny diyor ki:

   Mesut Yüksel. Sen de üretken ve deneyimli bir insan olmana, kendi alanında benden daha fazla tecrübeye sahip olmana rağmen tıpkı benim gibi uzun bir süreni iş aramakla geçirdin. Ve en sonunda sektör değiştirerek İş Güvenliği uzmanı olmaya karar verdin. Ne mutlu sana ki, başarılı oldun. Ya olmasaydı? Demek istediğim niye senden de 2 seneni çaldılar?
   3 milyon insandan sadece birisiydin, ben ise diğer iş arayan arkadaşlarımla
   hala öyleyim. Ama birilerinin sesimizi duyacağına halen tüm iyi niyetimle inanıyorum. Yorum ve desteğin için tekrar teşekkürler.

 2. Bu ülkede sıradan olmaz farkındalık gösterirsen bu sefer de altında bişe ararlar ❗️Arkanda birileri olsa şimdiye kadar çoktan iş bulurdun ..bulurduk dayısı olanların biyerlere geldiği ülkede farkındalık yaratmakta suç ağzı olan konuşur⁉️Sen yolundan dönme seni anlayacak birileri illa ki çıkacaktır🔜

  • emny diyor ki:

   Benden çok daha iyi olan yüzbinlerce arkadaşımız ne yazık ki işini bulamıyor. Hatta kimisini tecrüben yok diyerek göürşmeye bile çağırmıyorlar! Kimisi inatla arayışına devam ederken kimisi vazgeçip kabuğuna çekiliyor. Bu böyle olmamalı!
   Bu durumda olan sadece ben değilim. Ben de inanıyorum ki birileri bize sahip çıkacak! Çünkü ben bu güzel ülkeye güzel insanlarına güveniyor ve inanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Follow @emrahbayildiran